Deklaracja dostępności

Warto wiedzieć, że ..cykl porad o ochronie danych osobowych

Szanowni Państwo,

   Według wstępnych danych, liczba przestępstw popełnionych w internecie wraz z pandemią wzrosła o niemal 60 procent.

Nie musimy się nad tym zastanawiać, by nawet intuicyjnie wiedzieć, że w 2020 roku więcej korzystamy z internetu. Praca zdalna i hybrydowa, nauczanie zdalne i zabijanie czasu, kiedy nie mogliśmy wyjść, by korzystać z rozrywek sprawiły, że jeszcze bardziej aktywnie korzystamy z sieci. I nawet jako aktywni siecioholicy często wpadamy w pułapki, nie wiedząc nawet o tym, gdzie i przez kogo zostały zastawione.

     Warto zadbać o własne bezpieczeństwo, m.in. dbając o to, by nasza lokalizacja i wiele naszych danych nie były nikomu znane.

W życiu pozasieciowym nauczyliśmy się bardzo dobrze dbać o swe bezpieczeństwo. Zamykamy drzwi od domów i samochodów. Pieniądze trzymamy w zabezpieczonym miejscu, a PINu do karty, jak i np. numeru dowodu i PESEL nie podajemy każdemu, kto o to poprosi. Unikamy spotkań z podejrzanymi osobami.

     W internecie wielu z nas zapomina o tych zasadach, beztrosko godząc się na udzielanie wielu zgód. Ile razy dokładnie przeczytaliśmy, jakie rodzaju informacje zgodziliśmy się przekazywać w zamian za korzystanie z serwisu lub aplikacji?

     Pamiętajmy, że dane osobowe to także nasz wizerunek. Publikowane zdjęcia nie tylko pokazują to jak świetnie wyglądamy w danym momencie, ale zdradzają m.in. informacje o miejscach, statusie materialnym, informacje o tym co lubimy, nasze preferencje, zainteresowania. Nie mówiąc już o tym, że publikowane zdjęcia zostają w sieci na zawsze.

Warto również zwrócić uwagę na informacje o nas, które powinny być szczególnie chronione np. dane o zdrowiu i nałogach.

Udostępnianie pewnych informacji o sobie może nieść za sobą różne konsekwencje, niekoniecznie takie, których byśmy oczekiwali – zarówno teraz, jak i w przyszłości.

     Poniżej znajdują się opracowane przez ekspertów Urzędu Ochrony Danych Osobowych PORADY w formie pigułek wiedzy, które będą stanowiły dla Państwa i uczniów cenne źródło wiedzy nt. ochrony danych osobowych w cyfrowym świecie, a także dobry moment do rozmowy o ochronie danych osobowych i prywatności oraz świadomego korzystania z urządzeń, programów komputerowych i aplikacji mobilnych czy serwisów społecznościowych.

ZAŁĄCZONE PLIKI:

Pedagog szkolny