Deklaracja dostępności

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Tegoroczne obchody 103 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę odbyły się w naszej szkole inaczej niż zwykle. Z uwagi na trwający stan epidemii świętowanie 11 listopada było symboliczne i skromne. Nie oznaczało to jednak, że musieliśmy zrezygnować ze świętowania w ogóle. Wszyscy uczniowie zaangażowali się w akcję „Szkoła do hymnu” i zaśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”o godzinie 11.11 przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Harcerze zapalili symboliczny znicz przy  pomniku upamiętniającym żołnierzy 9 Kompanii 3 Batalionu 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej pod dowództwem mjr Juliana Zubka "Tatara". Uczennice: Zuzanna Kwiczala oraz Julia Bogaczyk  przybliżyły uczniom najważniejsze wydarzenia z czasów walki Polaków o wolność swojego kraju.  Podjęte działania były doskonałą lekcja patriotyzmu i postawy obywatelskiej.

Kilka słów z kart historii........

 Narodowe Święto Niepodległości jest to święto państwowe obchodzone w Polsce corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości
w 1918 roku, po 123 latach zaborów.

 11 listopada 1918 r., po latach wysiłków i zmagań wielu patriotów, Polska powróciła na mapę Europy jako suwerenne państwo. Walka o niepodległość silnie wpisywała się w codzienność tych, którzy ciężko pracowali, uczyli się, dbali o rozwój gospodarki i życia społecznego, częstokroć będąc z tego powodu szykowanymi, aresztowanymi i prześladowanymi. Starania o niepodległość naznaczone są również trudem i pracą Polaków na emigracji, którzy tak wytrwale kultywowali polskość, rozwijając z myślą o niej myśl polityczną czy polską kulturę.

 Polska powstała w chwili klęski zaborców w I wojnie światowej. 11 listopada dekretem Rady Regencyjnej Józef Piłsudski otrzymał naczelne dowództwo nad wojskiem. Trzy dni później gremium to rozwiązało się, przekazując Naczelnikowi pełnię władzy nad odbudowującym się państwem.

 TWÓRCAMI NIEPODLEGŁEJ POLSKI BYLI:

 JÓZEF PIŁSUDSKI – polski działacz społeczny i niepodległościowy, żołnierz, polityk, mąż stanu. Utworzył oficjalnie Legiony Polskie i osobiście dowodził ich
I Brygadą.

 ROMAN DMOWSKI – zabiegał u przywódców państw ententy o pomyślne rozstrzygnięcie sprawy polskiej. Utworzył w Paryżu komitet, który reprezentował sprawy Polski na arenie międzynarodowej.

 IGNACY JAN PADEREWSKI – światowej sławy pianista. Podczas zagranicznych koncertów zwracał uwagę na prawo Polaków do posiadania niepodległego państwa. Premier rządu polskiego.

 11 listopada przypada Święto Niepodległości, ustanowione na mocy ustawy z dnia 23 kwietnia 1937 r. Zostało zniesione po II wojnie światowej – w 1945 r.– a następnie przywrócone ustawą z dnia 15 lutego 1989 r.